Prawo pracy – wsparcie dla pracodawcy i pracownika. Radca prawny Białystok
Prawo pracy reguluje wiele kwestii związanych z zatrudnieniem – od zawarcia umowy o pracę, przez jej realizację, aż po zakończenie stosunku pracy. Jedną z najbardziej problematycznych sytuacji jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jako doświadczony radca prawny w Białymstoku oferuję profesjonalną pomoc prawną zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w sprawach związanych między innymi z rozwiązaniem umowy o pracę, roszczeniami o odszkodowanie czy przywróceniem do pracy.
Zakres usług
- Reprezentacja w sprawach o przywrócenie do pracy, odszkodowanie, mobbing, dyskryminację
- Analiza zasadności rozwiązania umowy o pracę
- Doradztwo przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę
- Zakaz konkurencji i odpowiedzialność pracownicza
- Pomoc, doradztwo i reprezentacja pracodawców i pracowników
- Tworzenie regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania
- Pomoc w sprawach dotyczących zasiłków, rent, emerytur i świadczeń z ubezpieczenia społecznego
- Odwołania od decyzji ZUS i reprezentacja przed sądem

Skontaktuj się z kancelarią
ul. Elewatorska 11/1 lok. 100
15-620 Białystok
Pon - Pt: 9:00 - 17:00
paulinajaczynska@proton.me
+48 789 019 861
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
Kodeks pracy reguluje stosunki między pracownikiem i pracodawcą, normując tym samym sposób postępowania w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem. Nie powoduje żadnych problemów prawnych sytuacja, w której pracownik i pracodawca decydują się narozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Ewentualne dalsze kroki prawno-formalne podejmowane są w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wówczas pracodawca zobowiązany jest wykazać, że zachodzą okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika. Zatrudniony może oczywiście nie zgadzać się z oceną sytuacji pracodawcy i skierować sprawę do sądu pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika reguluje art. 52 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia, gdy pracownik:
- dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
- w czasie trwania umowy o pracę popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku,
- z własnej winy utracił uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Jak rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
Procedura rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia również jest uregulowana przez kodeks pracy. Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika najpóźniej w przeciągu miesiąca od momentu kiedy pracodawca dowiedział się o przesłankach rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno być złożone na piśmie, w języku zrozumiałym dla pracownika, z preferencją dla języka polskiego. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek skonsultować zamiar zwolnienia dyscyplinarnego pracownika z zakładową organizacją związkową. Jest to obowiązkowe działanie pracodawcy a związek zawodowy, działający w zakładzie pracy, wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Należy jednak wskazać, że opinia zakładowej organizacji związkowej nie ma charakteru wiążącego dla pracodawcy i w dalszym ciągu pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z pracownikiem. Stanowisko zakładowej organizacji związkowej będzie miało jednak znaczenie podczas ewentualnej sprawy pracowniczej wszczętej przed sądem pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
Pracodawca może również rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika. Podstawową okolicznością, uprawniającą pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1 ustawy kodeksu pracy jest niezdolność pracownika do pracy.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika, jeżeli pracownik na skutek choroby jest niezdolny do pracy:
- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia (odpowiednio maksymalnie 14 lub 33 dni) i zasiłku (odpowiednio maksymalnie 182 dni lub 270 dni) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeliniezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albochorobą zawodową,
- w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż powyższe, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Jeżeli po ustaniu przyczyny nieobecności pracownik stawia się w miejscu pracy i zgłasza gotowość do pracy to pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie jest uprawnieniem przysługującym tylko zatrudniającemu. Pracownik również ma prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, w szczególności, gdy wykonywana praca stanowi zagrożenie dla zdrowia pracownika.
Pracownik, poprzez złożenie oświadczenia woli na piśmie, może zakończyć stosunek pracy z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeśli:
- pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie, wskazujące na szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika a pracodawca nie dokonał przeniesienia pracownika do innej pracy, w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim,
- pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych w stosunku do pracownika.
Istotny jest fakt, że kodeks pracy ustanawia katalog okoliczności uprawniających pracownika do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Są to jedyne przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika a każde niestawiennictwo w pracy, z innych przyczyn, będzie traktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika. Jednakże kodeks pracy nie wyklucza możliwości uregulowania przyczyn rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy w aktach wewnątrzzakładowych.
Uprawnienia pracownika w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
W sytuacji, rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, które zostało dokonane niezgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracownikowi przysługują określone uprawnienia:
- roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach,
- roszczenie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
- roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc.