Sprawy spadkowe Białystok – pomoc radcy prawnego w dziedziczeniu, testamencie, zachowku i podziale spadku
Sprawy spadkowe często wiążą się z emocjonalnym i życiowym obciążeniem, dlatego Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Jaczyńska w Białymstoku oferuje nie tylko merytoryczne wsparcie, ale też spokojne i empatyczne podejście. Spokój i opanowanie wraz z wykorzystaniem wiedzy prawnej, dają pewność pomocy zarówno w zaplanowaniu dziedziczenia, jak i w rozwiązywaniu sporów powstałych po śmierci bliskiej osoby, zarówno na drodze sądowej, jak i w postępowaniu przed notariuszem.
Zakres usług
- Stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy i z testamentu
- Podważenie testamentu
- Doradztwo w zakresie odpowiedzialności za długi spadkowe
- Doradztwo w zakresie rozporządzeń majątkiem na wypadek śmierci
- Zachowek
- Odrzucenie i przyjęcie spadku
- Dział spadku
- Uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich
- Mediacje i negocjacje w celu polubownego rozwiązania sporu

Skontaktuj się z kancelarią
ul. Elewatorska 11/1 lok. 100
15-620 Białystok
Pon - Pt: 9:00 - 17:00
paulinajaczynska@proton.me
+48 789 019 861
Czym jest dziedziczenie i co wchodzi w skład spadku?
Dziedziczenie polega na przejściu na spadkobierców, w całości lub w części, praw majątkowych zmarłego, z chwilą jego śmierci, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Przepis kodeksu stanowi wprost, że w skład spadku wchodzą tylko prawa majątkowe zmarłego, z wyłączeniem praw osobistych.
Spadek może obejmować w szczególności:
- własność nieruchomości,
- ruchomości,
- udział we współwłasności ruchomości lub nieruchomości,
- użytkowanie wieczyste,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- zastaw i hipoteka wraz z wierzytelnością, którą zabezpieczają,
- roszczenie o naprawienie szkody majątkowej,
- prawo odkupu
- prawo pierwokupu,
- posiadanie,
- leasing,
- udziały i akcje w spółkach,
- długi spadkowe.
Czego nie można odziedziczyć - czyli co nie wchodzi w skład spadku?
Jednakże nie wszystkie prawa przysługujące spadkodawcy są dziedziczone. W skład spadku nie wchodzą prawa i obowiązki ściśle związane ze zmarłym, wynikające na przykład ze stosunku pracy, jak również prawa które z mocy prawa przechodzą na inne osoby niż spadkobierców, przykładowo prawa z tytułu ubezpieczenia mogą przechodzić na wskazane osoby w polisie a nie na spadkobierców.
W skład schedy spadkowej nie wchodzą:
- własność nieruchomości,
- ruchomości,
- udział we współwłasności ruchomości lub nieruchomości,
- użytkowanie wieczyste,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- zastaw i hipoteka wraz z wierzytelnością, którą zabezpieczają,
- roszczenie o naprawienie szkody majątkowej,
- prawo odkupu
- prawo pierwokupu,
- posiadanie,
- leasing,
- udziały i akcje w spółkach,
- długi spadkowe.
Dziedziczenie z testamentu - wola spadkobiercy
Dziedziczenie testamentowe ma miejsce wtedy, gdy spadkodawcasporządził testament i w jego treści wskazał spadkobierców, przyznał każdemu ze spadkobierców składniki majątku spadkowego, ewentualnie dokonał wydziedziczenia czy też innych rozrządzeń majątkiem spadkowym, na przykład dokonał zapisu zwykłego czy zapisu windykacyjnego (tylko testament sporządzony w formie aktu notarialnego może zawierać zapis windykacyjny.) Spadkodawca może dowolnie rozporządzić swoim majątkiem i składniki spadku przekazać nie tylko rodzinie czy dalszym krewnym, ale również znajomym czy chociażby stowarzyszeniu lub fundacji. Na podstawie testamentu, spadkodawcą może zostać co do zasady każdy. Testament może zawierać wolę rozporządzenia swoim majątkiem tylko jednego spadkodawcy, który to może swoją wolę odwołać lub zmienić w każdej chwili.Dziedziczenie testamentowe jest zasadą dziedziczenia w pełni zależną od treści testamentu i woli spadkodawcy.
Dziedziczenie ustawowe – co to jest i kto dziedziczy?
Dziedziczenie ustawowe ma miejsce wtedy gdy zmarły nie sporządził testamentu, testament został skutecznie podważony albo powołany spadkobierca odrzucił spadek, został uznany za niegodnego dziedziczenia lub został wydziedziczony. Dziedziczenie ustawowe jest ściśle regulowane przez kodeks cywilny i precyzyjnie określa schemat dziedziczenia spadku, w następujący sposób:
- W pierwszej kolejności następuje dziedziczenie przez dzieci i małżonka spadkodawcy. Każdy ze spadkobierców dziedziczy spadek w równych częściach, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. Zatem jeżeli spadkodawca zostawił po sobie małżonka oraz czworo dzieci, udziały spadkowewynosiłyby po 1/5 dla każdego ze spadkobierców. W takim przypadku kodeks cywilny nakazuje przyznanie małżonkowi spadku w 1/4 części, natomiast każde z pozostałych dzieci dziedziczy w 3/16 części.
- W przypadku braku zstępnych, czyli osób dziedziczących „w linii prostej w dół” (dzieci, wnuki), spadek dziedziczy małżonek irodzice spadkodawcy.
- Jeśli spadkodawca nie miał zstępnych oraz małżonka, spadek w całości i w równych częściach dziedziczą rodzice zmarłego.
- Natomiast w przypadku gdy zmarły nie miał zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa, siostrzeńców i bratanków następujedziedziczenie spadku przez dziadków spadkodawcy.
Komu przysługuje Zachowek - czyli co jeśli nie zostałem uwzględniony w testamencie?
W treści testamentu spadkodawca może przekazać cały spadek na rzecz jednego członka rodziny bądź na rzecz osoby spoza rodziny. Wówczas najbliżsi mogą czuć się pokrzywdzeni decyzją zmarłego, zastanawiając się czy osoby pominięte w testamencie mają prawo do spadku. W tym przypadku zastosowanie znajdzie instytucja zachowku.
Zachowek jest instrumentem prawnym, który chroni prawa zstępnych (dziedziczących w linii prostej, „w dół”, po zmarłym), małżonków i rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Tytułem przykładu, w przypadku sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nieuwzględniającego dzieci jako spadkobierców, mogą one wszcząć odrębne postępowanie i otrzymać zachowek po rodzicach, o ile nie zaistniały okoliczności wyłączające dziedziczenie (wydziedziczenie, niegodność dziedziczenia, odrzucenie spadku).
Na czym polega stwierdzenie nabycia spadku?
Stwierdzenie nabycia spadku jest pierwszym krokiem formalnym do ostatecznego działu spadku i przyznania konkretnych składników spadku na rzecz spadkobierców. Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Jaczyńska, jako skuteczny prawnik z Białegostoku, analizuje sprawę i sporządza wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Postanowienie wydawane przez sąd sprawie o stwierdzenie nabycia spadku ustala krąg spadkobierców oraz części ułamkowe w jakich dziedziczą spadek po zmarłym. Na tym etapie, nie jest to jeszcze rzeczywisty podział składników spadku pomiędzy spadkobierców a powstanie współwłasności rzeczy między spadkobiercami. Dalszym działaniem jest dokonaniedziału spadku.
Dział spadku – jak podzielić majątek między spadkobierców
Kolejnym krokiem po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku jest dokonanie działu spadku. Pomimo tego, że podział spadku nie jest czynnością do której zobowiązuje prawo spadkowe, spadkobiercy decydują się na takie działanie z uwagi na chęć całkowitego uporządkowania spraw spadkowych. Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Jaczyńska, po pełnej i dokładnej analizie sprawy, dostosowuje najbardziej optymalne rozwiązanie do sprawy, wskazując że podziału spadku można dokonać zarówno w postępowaniu sądowym jak i w sposób polubowny i pozasądowy. Strategia działania w sprawach spadkowychzależy przede wszystkim od spadkobierców i od tego czy są w stanie dojść do porozumienia bez ingerencji sądu. Jeśli w skład spadku wchodzą ruchomości czy przedmioty o niskiej wartości rynkowej, do skutecznego działu spadku zwyczajowo wystarcza zawarcie umowy o dział spadku. Umowa może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej, w drodze zawarcia ustnego porozumienia lub przed notariuszem.
Jeśli spadkobiercy nie dojdą do porozumienia konieczne jestwszczęcie sprawy spadkowej o dział spadku. W toku postępowania sąd ustala skład spadku, wartość spadku i dokonuje podziału spadku między spadkobierców. Dział spadku może zostać przeprowadzony na trzy sposoby:
- przyznanie spadku na rzecz jednego spadkobiercy z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców – tytułem przykładu, jeśli na rzecz jednego ze spadkobierców sąd przyzna nieruchomość o wartości 500 000 zł to ten spadkobierca będzie zobowiązany spłacić kwotę 500 000 zł na rzecz pozostałych spadkobierców, stosownie do ich udziałów w spadku.
- Fizyczny podział rzeczy – w tym przypadku składnik majątku spadkowego musi być podzielny i po podziale nadal spełniać swoją funkcję. Na przykładzie – możliwy jest podział fizycznynieruchomości wchodzącej w skład spadku, jeśli po podziale będzie nadal spełniała wymogi prawa budowlanego oraz swoje przeznaczenie,
- Sprzedaż składników spadku – sprzedaż może zostać dokonana na wolnym rynku bezpośrednio przez spadkobierców, jak również w drodze licytacji komorniczej. Ta druga sprzedaż jest rozwiązaniem stosowanym przez sąd w ostateczności, kiedy nie ma innej możliwości podziału spadku a strony nie mogą dojść do porozumienia.